هر یک از ما ، اگر به اندازه ی خیلی کم هم در سطح اینترنت فعالیت داشته باشیم حتما با واژه ی بیت کوین برخورد کرده ایم و کم و بیش با این ارز مجازی و دیجیتال آشنا شده ایم . این ارز دیجیتالی چند سالی است که توجه کاربران را به خود جلب کرده است ، سر و صدا هایی که به راه افتاده است حاکی از شناخته شدن بیت کوین توسط افراد و کاربران اینترنتی می باشد که موجب شده است تعداد بسیاری از افراد به آن روی آورده و آن را خریداری نمایند . با هجوم افراد به این ارز دیجیتالی ، قیمت و ارزش بیت کوین افرایش یافته و همین امر طرفداران آن را نیز بالا برد .

بیت کوین چیست ؟

بیت کوین یک واحد ارزی دیجیتال است که کاملا درسطح اینترنت می توان به آن دسترسی داشت . این ارز رمز نگاری شده به صورت کد ، ارزش و اعتبار خود را نگهداری می کند . ارز دیجیتالی و رمز نگاری شده نوعی پول عمومی هستند که با استفاده از فرآیند پیچیده رایانشی ( ریاضیاتی ) تولید و توسط کامپیوتر های بزرگ و قدرتمند استخراج شده و در اختیار کاربران خود قرار می گیرد .

ارز های رمز نگاری شده یک سری کد رایانه ای هستند که ارزش پولی را در خود ذخیره می کنند . اولین پول و یا واحد ارزی که رمز نگاری شد ، بیت کوین نام گرفت و سپس با یک مقاله به جهانیان معرفی گردید و به شدت با استقبال کاربران مواجه شد .

یکی از دلایل محبوبیت این واحد ارزی عدم جعل ارز دیجیتال است که کاملا یک مسئله ی ناشدنی و غیر ممکن است چرا که عملیات استخراج ارز با فرآیند کامپیوتری سخت و پیچیده ای انجام می شود و به همین دلیل جعل بیت کویین یک امر کاملا غیر ممکن می باشد و همچنین صحت فرآیند استخراج بیت کویین توسط میلیون ها نفر بررسی می شود .

بیت کوین چیست ؟

از آنجایی که بیت کویین نخستین واحد ارزی رمز نگاری شده شناخته شد از آن پس هر ارز دیجیتالی را با نام آلت کوین Altcoin یا سکه مجازی نام گذاری کردند ، از جمله سکه های مجازی شناخته شده می توان به لایت کوین (Litecoin)، دش (Dash)، مونرو (Monero) و اتریوم (Etherum) و … اشاره کرد .

برای ذخیره و نگهداری از این واحد ارزی دیجیتال ، باید از ابزاری به نام کیف پول  wallet که دارای گونه ها و شکل های مختلفی است ، استفاده کرد . یکی از محبوب ترین کیف پول ها لجر نانو اس Ledger Nano S است .

انواع ذخیره سازی بیت کوین

توجه داشته باشید که نحوه ی ذخیره سازی بیت کوین به دو صورت انجام می شود : 1 – آفلاین یا ذخیره سرد  2 – اینترنتی یا ذخیره گرم

 • آفلاین یا ذخیره سرد : اگر شما ارز دیجیتال خود را به صورت آفلاین و سخت افزاری ذخیره نمایید ، ذخیره سرد Cold Storage را انجام داده اید و با این روش بیت کوین را از سو استفاده ها و هکر ها در امان نگه داشته اید .
 • ذخیره گرم : اگر شما ارز دیجیتالی خود را در سطح اینترنت ذخیره سازید ، از شیوه ی ذخیره گرم  hot storage استفاده کرده اید و از هر نقطه ای از جهان بدان دسترسی دارید ولی باید بدانید که از لحاظ امنیتی در سطح پایین تری قرار دارد .

دلایل محبوبیت بیت کوین :

 • نگهدارنده ی حجم زیادی از پول است .
 • جابجایی بیت کوین برای افراد مختلف از هر کجا امکان پذیر می باشد .
 • برای تبادل و یا پس‌انداز آن نیاز به هیچ بانکی ندارید .
 • دارای ماهیت غیرمتمرکز بوده و قدرت را از بانک های مرکزی و دولت ها گرفته است .
 • هیچ نهاد و سازمانی نمی تواند حساب بیت کوینی افراد را مسدود کند .
 • امکان نظارت ماموران مالیاتی بر نقل و انتقالات این ارز دیجیتالی وجود ندارد .
 • فاقد هر نوع پشتوانه بوده و ارزشش به خودش بستگی دارد .
 • برای تبادل نیازی به بانک و واسطه و شخص ثالثی نیست .
 • و ….

 

 

بیت کوین چیست ؟ What is Bitcoin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *